Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 στο «ΓΣΠ» από την Ομόνοια και σε συνδυασμό με τη νίκη της Αϊντχόφεν στην Ισπανία απέναντι στη Γρανάδα, κούνησε μαντήλι και νωρίς-νωρίς όπως και η ΑΕΚ αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Η ομάδα του Γκαρσία ήταν άτυχη, αφού βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ και παρά το γεγονός ότι ήταν ανώτερη, είχε την κατοχή και κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, πλήρωσε την αναποτελεσματικότητα της και τα δικά της λάθη. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ είχε 21 τελικές και πάνω από 70% κατοχή της μπάλας στο παιχνίδι.

Μοιραίος ο Ελ Καντουρί που έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 46ο λεπτό σε κενή εστία, ενώ ήταν ο παίκτης που ανέτρεψε τον Λοίζου στο πέναλτι που χάρισε το νικητήριο γκολ των Κύπριων. Για τρίτη διαδοχική χρονιά νωρίς το ευρωπαϊκό «αντίο» για τον «δικέφαλο του Βορρά» που γνώρισε για ακόμα μια φορά οδυνηρό αποκλεισμό.