Ο Ολυμπιακός απέκλεισε την Άρσεναλ νικώντας με 2-1 στην παράταση μέσα στην έδρα της στο Λονδίνο και προκρίθηκε στους “16” του Europa League.

Με γκολ του Σισέ ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 στο 90λεπτο ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα στο Καραϊσκάκη και στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί το εισιτήριο για την επόμενη φάση κρίθηκε με συγκλονιστικό τρόπο σε δραματικό φινάλε.

Στο 112′ ο Ομπαμεγιανκ ισοφάρισε με ένα εκπληκτικό γκολ, όμως ο Ολυμπιακός χτύπησε στο τέλος κάνοντας το 1-2 στο 119′, με τον Ελ Αραμπι να πετυχαίνει το γκολ της πρόκρισης.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ομπαμεγιανκ έχασε μια απίθανη ευκαιρία και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια ιστορική πρόκριση μαζί με 6.000 φίλους του στο Λονδίνο.