Ολοκληρώθηκαν οι πρώτες αναμετρήσεις της φάσης των «8» του Europa League με σπουδαία ματς και σκορ τα οποία είναι ιδιαίτερα εύθραυστα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι η μοναδική που πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά, καθώς επικράτησε με 0-2 της Γρανάδα και δύσκολα θα χάσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Ο Μάρκους Ράσφορντ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, ενώ ο Μπρούνο Φερνάντες έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 90′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.
Ροντέο» έγινε το ματς που διεξήχθη στην Αγγλία, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς. Οι «Κανονιέρηδες» πήραν κεφάλι στο σκορ στο 83ο λεπτό με τον Πέπε, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν πως είναι πολύ «σκληροί» για να πεθάνουν. Ο Χόλες στην τελευταία φάση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το τελικό 1-1.Προβάδισμα πρόκρισης πήρε και η Ρόμα, παίρνοντας μεγάλο διπλό στην έδρα του Άγιαξ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 39′ με τον Κλάασεν, όμως οι Ιταλοί κατάφεραν και έκαναν την ανατροπή, αρχικά με τον Πελεγκρίνι στο 57′ και στη συνέχεια με τον Ροζέρ να σκοράρει στο 87′ κάνοντας το 1-2.Μικρό προβάδισμα πήρε και η Βιγιαρεάλ που κέρδισε με 0-1 τη Ντιναμό Ζάγκρεμ, με καμία από τις δύο ομάδες να εντυπωσιάζουν, κάτι που αφήνει ανοιχτά τα πάντα στη ρεβάνς. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μορένο στο 44′ από το σημείο του πέναλτι.