Η Άρσεναλ έβαλε τρία γκολ σε 24 λεπτά και απέδειξε στη Σλάβια Πράγας ότι το 1-1 του πρώτου ματς ήταν συγκυριακό. Το τελικό 0-4 έδωσε μία θριαμβευτική πρόκριση στην Άρσεναλ, την ομάδα δηλαδή που στην προηγούμενη φάση είχε θέσει νοκ-άουτ τον Ολυμπιακό.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, από την πλευρά της, διπλασίασε τις νίκες της επί της Γρανάδα (2-0), με σκόρερ του Καβάνι (6′) και Βαγιέχο (90+1′ αυτογκόλ).

Προηγήθηκε ο Άγιαξ στο 49′ της ρεβάνς με τη Ρόμα (σκόρερ ο Μπρόμπεϊ), όμως η Ρόμα που είχε επικρατήσει 2-1 στο πρώτο ματς πήρε την πρόκριση. Ο Τζέκο ισοφάρισε στο 72ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Τέλος, η Βιγιαρεάλ επικράτησε 2-1 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και θα εκπροσωπήσει την Ισπανία στα ημιτελικά της διοργάνωσης.