Η Παρί Σεν Ζερμέν πάτησε πάνω στο 1-4 της Βαρκελώνης και με το 1-1 της ρεβάνς έθεσε νοκ-άουτ την Μπαρτσελόνα στο UEFA Champions League. Ο Κιλιάν Εμπαπέ και η παρέα του προκρίθηκαν στα προημιτελικά του UEFA Champions League και απέδειξαν ότι δεν βρέθηκαν τυχαία στον τελικό της περυσινής διοργάνωσης.

Η γαλλική Παρί Σεν Ζερμέν έγινε η πρώτη ομάδα που θέτει νοκ-άουτ τους Καταλανούς στη φάση των 16 από το 2007 (τότε ήταν η Λίβερπουλ). Αναφορικά με τη ρεβάνς, η Μπαρτσελόνα απείλησε πρώτη με τον Ντεμπελέ στο 13′ (άστοχο σουτ).

Στο 24′ ο Νάβας σταμάτησε τον Ντεστ με υπερένταση και, με τη βοήθεια του δοκαριού, κράτησε το 0-0 για την Παρί. Έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Κιλιάν Εμπαπέ.
Επί της ουσίας, αυτό το 1-0 δεν σήμαινε πολλά, διότι πάλι τέσσερα γκολ κυνηγούσε η Μπαρτσελόνα. Το πρώτο μπήκε γρήγορα. Στο 37′ για την ακρίβεια με υπέροχο σουτ του Λιονέλ Μέσι. Έπειτα από το δοκάρι και το γκολ της ισοφάρισης, η Μπαρτσελόνα άγγιξε το 1-2 που θα άλλαζε εντελώς τα δεδομένα εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Κουρζαβά υπέπεσε σε πέναλτι στις καθυστερήσεις, ο Μέσι εκτέλεσε πέναλτι, ο Νάβας βρήκε την μπάλα με το πόδι, την έστειλε στο οριζόντιο και το 1-1 παρέμεινε! Η Μπαρτσελόνα είχε 2-3 κλασικές ευκαιρίες για να ανατρέψει το προβάδισμα της Παρί, όμως δεν τα κατάφερε. Συζήτηση σηκώνει το γεγονός ότι ο Κουρζαβά δεν αντίκρισε δεύτερη κίτρινη στη φάση του πέναλτι, που θα σήμαινε αριθμητικό μειονέκτημα για τους γηπεδούχους στο β’ ημίχρονο.

Προς το παρόν, οι σαμπάνιες ανοίχτηκαν στο Παρίσι για να γιορταστεί η μεγάλη αυτή πρόκριση της Παρί απέναντι σε μία ανταγωνιστική, για ένα ματς, Μπαρτσελόνα. Και γιατί να μην το κάνουν οι Παριζιάνοι από τη στιγμή που μέχρι το 2012-13 είχαν περάσει μόλις μία φορά στα προημιτελικά του Champions League. Έκτοτε το έχουν πετύχει έξι φορές!

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Κέιλορ Νάβας, Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Φλορέντσι (77’ Νταγκμπά), Κουρζαβά (46’ Ντιαλό), Γκουέγ (59’ Ντανίλο), Παρέδες, Βεράτι (84’ Ραφίνια), Ντράξλερ (59’ Ντι Μαρία), Μπαπέ, Ικάρντι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: (Ρόναλντ Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ, Μινγκέθα (35’ Φίρπο), Ντεστ (66’ Τρινκάο), Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς (79’ Ιλάι), Πέδρι (78’ Πιάνιτς), Ντε Γιονγκ, Ντεμπελέ (79’ Μπρέθγουεϊτ), Γκριεζμάν, Μέσι.