Με μία απίστευτη παράσταση του Κίλιαν Εμπαμπέ, η Παρί Σεν Ζερμέν κατάπιε τη Μπαρτσελόνα με 1-4 και την πέταξε ουσιαστικά εκτός Champions League. Ο Κίλιαν Εμπαμπέ ήταν βγαλμένος από όνειρο και διέλυσε μόνος του τη Μπαρτσελόνα για λογαριασμό της Παρί Σεν Ζερμέν που δείχνει να μην αστειεύεται.

Ο 22χρονος ποδοσφαιριστής ήταν αφηνιασμένος, έκανε άνω κάτω του «μπλαουγκράνα» και πέτυχε χατ – τρικ στην «τεσσάρα» της ομάδας του που βρίσκεται με το ενάμισι πόδι στους «8» του Champions League.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό, με τον Λιονέλ Μέσι να ευστοχεί σε πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ντε Γιονγκ, σηκώνοντας έντονες διαμαρτυρίες. Ωστόσο, το συγκεκριμένο γεγονός όχι μόνο δεν άγχωσε, αλλά πείσμωσε τους Γάλλους που πήρε τα ηνία της αναμέτρησης «σφυροκοπώντας» την αντίπαλη εστία.

Απέδρασε από τη Λειψία η Λίβερπουλ
Η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 το βράδυ της Τρίτης (16/2) και πλέον η Λειψία χρειάζεται ένα θαύμα για να πάρει το εισιτήριο των προημιτελικών.
Η αναμέτρηση του UEFA Champions League διεξήχθη στην «Puskás Aréna» της Βουδαπέστης, αφού η Γερμανία δεν επιτρέπει πτήσεις από το Ηνωμένο Βασίλειο μέχρι τις 17 Φεβρουαρίου, λόγω της βρετανικής μετάλλαξης του κορονοϊού.

Την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα φιλοξένησε την Παρί Σεν Ζερμέν, αλλά συνετρίβη.Η γερμανική ομάδα άγγιξε το γκολ στο 5ο λεπτό, όταν η καρφωτή κεφαλιά του Όλμο βρήκε το δεξί δοκάρι του Άλισον.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, απείλησαν με Μοχάμεντ Σαλάχ, Σαντιό Μανέ και Ρομπέρτο Φιρμίνο. Το α’ ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ, ώσπου οδεύοντας στο 53ο λεπτό η Λίβερπουλ πήρε το προβάδισμα (αφού προηγουμένως ο Άλισον είχε σταματήσει εντυπωσιακά τον Ενκουνκού). Τραγικό η ασυνεννοησία μεταξύ Ζάμπιτσερ και Κλόστερμαν, η μπαλιά του είχε αποδέκτη τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος πάτησε περιοχή, πλάσαρε ψύχραιμα και έκανε την αρχή.