Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε ηττηθεί από την Μπάγερν Μονάχου στον τελικό του περυσινού UEFA Champions League, όμως να που τώρα πήρε ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα για να την αποκαθηλώσει.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Νεϊμάρ έδωσε στον Εμπαπέ κι εκείνος… τρύπησε τον Νόιερ, παγώνοντας ακόμα περισσότερο το χιονισμένο Μόναχο. Στο 28ο λεπτό η άμυνα της Μπάγερν συνελήφθη εκ νέου κοιμώμενη κι έπειτα από γέμισμα του Νεϊμάρ ο Μαρκίνιος διπλασίασε το προβάδισμα της Παρί.
Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στο 37′ με τον Τσούπο-Μοτίνγκ, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά κατά της πρώην ομάδας του. Ο Νεϊμάρ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για το 1-3 στο 51′ (τον νίκησε ο Νόιερ στο μεταξύ τους τετ α τετ) και στο 60′ ο Μίλερ ισοφάρισε με κεφαλιά, έπειτα από φάουλ του Κίμιχ.

Η χαρά, πάντως, των γηπεδούχων δεν κράτησε πάνω από 8 λεπτά, αφού μετά από ιδανική αντεπίθεση, ο σούπερ σταρ Εμπαπέ άφησε όρθιο τον Νόιερ και έγραψε το τελικό 2-3.Η Πόρτο ηττήθηκε από την Τσέλσι με 0-2, με τους Άγγλους να κρατούν την πρόκριση στα χέρια τους για το Champions League.