Οι προημιτελικοί του Champions League άρχισαν με τον καλύτερο τρόπο, με πλούσιο θέαμα και γκολάρες δηλαδή, με τη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Μάντσεστερ Σίτι να αναδεικνύονται ισόπαλες με 3-3 ενώ ισόπαλο, αλλά με 2-2, έληξε και το ματς της Άρσεναλ με τη Μπάγερν Μονάχου.

Στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου το ματς δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα για τη Σίτι αφού μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ με την έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρντο Σίλβα που αιφνιδίασε τους πάντες. Γρήγορο προβάδισμα για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, γρήγορα όμως ήρθε και η αντίδραση των γηπεδούχων.Η ομάδα του Κάρλος Αντσελότι έκανε την ανατροπή και από εκεί και πέρα είχε ευκαιρίες με τον Βινίσιους, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, για να βάλει τρίτο γκολ αλλά δεν το έκανε. Και αφού δεν το έκανε, το πλήρωσε στη συνέχεια…

Στο 66′ Φόντεν πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής και με τρομερό σουτ την έστειλε στο παραθυράκι του Λούνιν για το 2-2, με τους Άγγλους να παίρνουν ξανά τα πάνω τους και να πετυχαίνουν κι αυτοί ανατροπή λίγα λεπτά μετά.Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη Μπάγερν, η οποία είχε και μεγάλη ευκαιρία με τον Σανέ για τρίτο γκολ, να έχει το προβάδισμα και το κρατούσε μέχρι και το 76′, όταν ο Γκαμπριέλ Ζεσούς με πολύ ωραία ενέργεια άδειασε τρεις αντιπάλους του και έδωσε στον Τροσάρ που διαμόρφωσε το τελικό 2-2, αφού στο 90′ η μπάλα πήγε στο δοκάρι από την κοντινή προσπάθεια του Κομάν, για τους Βαυαρούς, μετά το γύρισμα του Μουσιάλα.