Σε μια συναρπαστική 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, η Μπάγερν εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» με ακόμα έναν ευρωπαϊκό περίπατο, 4-2 την Πλζεν στην Τσεχία. Εκεί το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο, όμως σε άλλα γήπεδα… έσπασαν καρδιές. Ειδικά στο «Καμπ Νου» έγινε το ματς της χρονιάς, με την Ίντερ να αποσπά ισοπαλία 3-3 από την Μπαρτσελόνα και να βρίσκεται με το… ένα πόδι στην επόμενη φάση.Στο «Άιμπροξ» εμφανίστηκε μια Λίβερπουλ από… άλλο πλανήτη που διέλυσε 7-1 τη Ρέιντζερς αι εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, όμως «απάντησε» με δύο γκολ ο Μπόμπι Φιρμίνο, το πρώτο με κεφαλιά μετά από ασίστ του Κώστα Τσιμίκα ο οποίος αγωνίστηκε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 68΄. Στο ίδιο λεπτό μπήκε ως αλλαγή ο Μοχάμεντ Σαλάχ και επιδόθηκε σε… ρεσιτάλ με τρία γκολ μέσα σε έξι λεπτά (76΄-81΄) που αποτελεί το γρηγορότερο χατ-τρικ στα χρονικά του Champions League.