Αίσθηση προκάλεσε στο Κόσοβο – αλλά και στο Παρίσι – το μήνυμα που έγραψε ο Νοβακ Τζόκοβιτς στην κάμερα της τηλεοπτικής μετάδοσης του αγώνα του Roland-Garros.

Ο Σέρβος τενίστας μετά από τη νίκη του με 3-0 σετ επί του Αλεκσάντρ Κοβάτσεβιτς στον πρώτο γύρο του διάσημου τουρνουά τένις, ως είθισται, πήρε έναν μαρκαδόρο και άφησε ένα μικρό σημείωμα πάνω στο φακό της κάμερας. «Το Κόσοβο είναι η καρδιά της Σερβίας. Σταματήστε τις βιαιοπραγίες».Η τοποθέτησή του συνέβη μετά και από τα επεισόδια που προκάλεσαν τον τραυματισμό δύο διαδηλωτών κατά τη διάρκεια της Δευτέρας (29/5). Φυσικά, οι αντιδράσεις στο Κόσοβο είχαν να κάνουν με τη θέση πως η περιοχή αποτελεί την… καρδιά της Σερβίας. Από την άλλη, όμως, δεν άρεσε ούτε και στους διοργανωτές του τουρνουά τένις στο Παρίσι καθώς βλέπουν πως ο θεσμός αναμειγνύεται σταθερά με πολιτικά και γεωπολιτικά ζητήματα. Άλλωστε είχε προηγηθεί η άρνηση της Ουκρανής Μάρτα Κόστιουκ να χαιρετίσει την Λευκορωσίδα Αρίνα Σαμπαλένκα.Στο αγωνιστικό σκέλος, τώρα, μόνο για ένα σετ δυσκολεύτηκε ο Νόβακ Τζόκοβιτς, στην πρεμιέρα του στο φετινό Roland-Garros. Ο Σέρβος τενίστας ξεπέρασε το εμπόδιο του Αμερικανού Αλεκσάντρ Κοβάσεβιτς (Νο 114 στον κόσμο) με 6-3, 6-2, 7-6 και πέρασε στον 2ο γύρο του γαλλικού γκραν σλαμ. Ο «Νόλε» είδε τον αντίπαλό του να προβάλλει σθεναρή αντίσταση στο τρίτο σετ, όπου ο Κοβάσεβιτς «απάντησε» και στα δύο break του Τζόκοβιτς και μάλιστα προηγήθηκε 6-5, αλλά ο Σέρβος ισοφάρισε και «καθάρισε» τη νίκη στο tie-break (7-1).