Στον 2ο γύρο του US Open προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια (Νο22) επικράτησε σε 2.05′ με 6-3, 3-6, 7-5 της Ελβετίδας Στεφανί Βέγκελε (Νο.114) και στον 2ο γύρο του τουρνουά της Νέας Υόρκης θα παίξει με την Αμερικανίδα Μπερνάντα Πέρα (Νο.61 στον κόσμο), που απέκλεισε με 7-6(4), 6-0 τη Ζαρίνα Ντίγιας από το Καζακστάν.

Η Μαρία Σάκκαρη έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα σημεία του αγώνα αλλά τα βρήκε σκούρα καθώς δεν είχε σταθερότητα στο παιχνίδι της. Είχε πολλά (35-27) αβίαστα λάθη και 7-1 διπλά λάθη αλλά οι winners ήταν 37-23 υπέρ της. Είχε σπουδαίο ποσοστό στα μπρέικ πόιντ (3/4) και η αντίπαλος της 3/8!
Στο 1ο σετ η Βέγκελε έφτασε σε μπρέικ στο 1ο γκέιμ (0-1) αλλά η Σάκκαρη με πάθος το πήρε πίσω πίσω για το 1-1. Με μπρέικ προηγήθηκε με 3-1 και έφτασε έως το 4-1.

Η Ελβετίδα δεν μπορεί ν’ ακολουθήσει το ρυθμό της Ελληνίδας και σε 31′ έχασε το σετ με 6-3. Τα μπρέικ πόιντ ήταν 2/2 για την Σάκκαρη και 1/3 για την Βέγκελε.

Στο 2ο σετ η Βέγκελε έφτασε με μπρέικ στο 2-0 και η Σάκκαρη μείωσε με το σερβίς της σε 3-1.

Με μπρέικ έκανε το 3-2 και ισοφάρισε σε 3-3. Η Ελβετίδα έφτασε σε μπρέικ στο 8ο γκέιμ (5-3) και έκλεισε το σετ στο σερβίς της.

Στο 3ο σετ η Μαρία προηγήθηκε με 2-1 με το σερβίς της, αλλά ισοφαρίστηκε σε 2-2 ενώ τα έπαιξε όλα για όλα στο 5ο γκέιμ.

Η Βέγκελε έφτασε σε τριπλό μπρέικ πόιντ αλλά η Σάκκαρη το ξεπέρασε με 3-2 και μετά «ξεσπασε»!

Νέο προβάδισμα με 4-3 για την Ελληνίδα η οποία έφτασε στο 5-4 για να ισοφαριστεί (5-5). Τελικά με μπρέικ κέρδισε το σετ και το παιχνίδι!