Δεν πέρασαν παρά ελάχιστες μέρες από την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου στην Πρέμιερ Λιγκ αππ τους “ρεντς” και η Μάντσεστερ Σίτι διέσυρε την πρωταθλήτρια, Λίβερπουλ, υποχρεώνοντας την στην πιο βαριά ήττα της στο εφετινό πρωτάθλημα.

Το βαρύ 4-0 στο «Έτιχαντ» επιβεβαίωσε σε μεγάλο βαθμό τον προπονητή των «κόκκινων», Γιούργκεν Κλοπ, ο οποίος την παραμονή του ντέρμπι, Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι, είχε δηλώσει απορημένος ότι «μου φαίνεται αδιανόητο να έχουμε τόσο μεγάλη διαφορά από την Σίτι, είναι ομάδα όνειρο».

Οι «πολίτες» έδειξαν από τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι της 32ης αγωνιστικής ότι ήθελαν τη νίκη απέναντι στη σπουδαία αντίπαλό τους, κυρίως για να αποδείξουν ότι όντως η βαθμολογική απόσταση που τους χωρίζει δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Και φρόντισαν να εκμεταλλευτούν με τον ιδανικότερο τρόπο την χαλαρότητα και την κακή βραδιά των περισσότερων παικτών της πρωταθλήτριας Αγγλίας και να την εκθέσουν

Ήδη σε διάστημα 20 λεπτών στο πρώτο μέρος το σκορ ήταν ήδη στο 3-0 (Ντε Μπράιν, Στέρλινγκ και Φόντεν οι σκόρερ). Κι ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, θα περίμενε κανείς την αντίδραση της Λίβερπουλ, το αυτογκόλ του Τσαμπερλέιν στο 66΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0! Η πιο «μαύρη βραδιά» στο εφετινό πρωτάθλημα ήταν γεγονός για τους «ρεντς»…